Council Members

No.

 

Name

 

Designation

 

1.

 

AP Stephen Phua Lye Huat
Lecturer, Law Faculty, National University of Singapore

 

Chairman

 

2.

 

SAC Loy Chye Meng
Commander, Police Training Command, SPF

 

Vice-Chairman

 

3.

 

AC Teong How Hwa
Director, Civil Defence Academy

 

Vice-Chairman

 

4.

 

DAC Alvin Chong

 

Deputy Commander, Police Coast Guard, SPF

 

5.

 

DAC Pauline Yee

 

Director, Community Partnership Department, SPF

 

6.

 

AC Abdul Razak Bin Abdul Raheem

 

Director, Public Affairs Department
Director, Volunteers and Community Partnership Department

 

7.

 

LTC Ting Bee Kuan Betty

 

Deputy Commander, 4th SCDF Division

 

8.

 

Mr Justine Pierre

 

Cluster Superintendent, East 4

 

9.

 

Mr Puvan Ariaratnam

 

Director, Character and Citizenship Education

 

10.

 

Mr Ow Kwok Leong

 

Deputy Director, Uniform Groups

 

11.

 

Mr Azhar Terimo

 

Principal, Bartley Secondary School

 

12.

 

Mdm Cheng Hwee Yeang

 

Principal, Cedar Girls' School

 

13.

 

Mr Yap Wai Meng

 

Principal, Holy Innocents' High School

 

14.

 

Ms Doris Ho

 

Principal, Fajar Secondary School

 

15.

 

Mr Owyong Tuck Sing Victor

 

Principal, Presbyterian High School

 

NPCC Team

NPCC Organisation Chart

click here

NPCC Organisation Chart




Area Commandants

Area Assistant Commandants

Schools

 
 

A/DSP (NPCC) Rajeshwari D/O Sinkram

 

Area 1


Christ Church Secondary School
Fuchun Secondary School
Marsiling Secondary School
Woodgrove Secondary School
Woodlands Ring Secondary School
Woodlands Secondary School


DSP (NPCC) Lee Mun Sum, Jane

 

 

Area 2


Chung Cheng High School (Yishun)
Naval Base Secondary School
Northbrooks Secondary School
Northland Secondary School
Orchid Park Secondary School
Yishun Secondary School
Yishun Town Secondary School

A/DSP (NPCC) Mohamed Imran Bin Mohamed

 
 

Area 3


Anderson Secondary School
Ang Mo Kio Secondary School
CHIJ St. Nicholas Girls' School
Deyi Secondary School
Mayflower Secondary School
Presbyterian High School
Yio Chu Kang Secondary School

DSP (NPCC) Goh Hock Meng

 
 

Area 4


Beatty Secondary School
Catholic High School
Guangyang Secondary School
Kuo Chuan Presbyterian Secondary School
Peirce Secondary School
Raffles Institution
Whitley Secondary School

H/DSP (NPCC) Queck Meng Kiang

 
 

Area 5


Bartley Secondary School
Maris Stella High School
Paya Lebar Methodist Girls' School (Secondary)
St. Gabriel's Secondary School
Peicai Secondary School
Yuying Secondary School
Zhonghua Secondary School

DSP (NPCC) Lee Soon Huat

 
 

Area 6



Bowen Secondary School
Holy Innocent's High School
Hougang Secondary School
Montfort Secondary School
North Vista Secondary School
Serangoon Garden Secondary School
Serangoon Secondary School
Xinmin Secondary School

DSP (NPCC) Loh Guan Wee, Vincent

 
 

Area 7


CHIJ St. Joseph's Convent
Compassvale Secondary School
Edgefield Secondary School [Sea]
Greendale Secondary School
Nan Chiau High School
Pei Hwa Secondary School
Punggol Secondary School
Seng Kang Secondary School

DSP (NPCC) Lim Kok Sein

 
 

Area 8


Meridian Secondary School
Dunman Secondary School
East View Secondary School
Hai Sing Catholic School
Loyang View Secondary School
Pasir Ris Crest Secondary School

DSP (NPCC) Ong Chih Faah

 
 

Area 9


Changkat Changi Secondary School
East Spring Secondary School
Junyuan Secondary School
Ngee Ann Secondary School
Pasir Ris Secondary School
Springfield Secondary School [Sea]
St. Hilda's Secondary School
Tampines Secondary School

DSP (NPCC) Mohd Azman Bin Mohd Selamat

 
 

Area 10


Anglican High School
Bedok Green Secondary School
Bedok South Secondary School
Bedok View Secondary School
Damai Secondary School
Ping Yi Secondary School
Temasek Secondary School

DSP (NPCC) Choo Yong Guan

 
 

Area 11


Broadrick Secondary School
Chung Cheng High School (Main)
St. Patrick's Secondary School
Tanjong Katong Girls' School
Tanjong Katong Secondary School
Victoria School

A/DSP (NPCC) Ho Kok Leong, Jerry

 
 

Area 12


Bendemeer Secondary School
Cedar Girls' Secondary School
Dunman High School
Geylang Methodist School (Secondary)
Manjusri Secondary School
St. Andrew's Secondary School

H/DSP (NPCC) Lim Teck Liang

 
 

Area 13


Admiralty Secondary School
Ahmad Ibrahim Secondary School
Canberra Secondary School
Evergreen Secondary School
Riverside Secondary School
Sembawang Secondary School

H/DSP (NPCC) Song Chee Kian

 
 

Area 14


CHIJ St. Theresa's Convent
Crescent Girls’ School
Gan Eng Seng School
Bukit Merah Secondary School
Outram Secondary School
Queenstown Secondary School

A/DSP (NPCC) Yeo Peck Hong

 
 

Area 15


Anglo-Chinese School (Barker Road)
Hwa Chong Institution
Nanyang Girls' High School
Queensway Secondary School
Raffles Girs' School (Secondary) [Sea]
St. Joseph's Institution
St. Margaret's Secondary School

H/DSP (NPCC) Abdul Wahab Bin Abdul Rahman

 
 

Area 16


Anglo-Chinese School (Independent)
Clementi Town Secondary School
Kent Ridge Secondary School
Nan Hua High School
New Town Secondary School
Tanglin Secondary School

H/DSP (NPCC) Sim Ghee Thiam, Jeffery

 
 

Area 17


Boon Lay Secondary School
Jurong Secondary School
Jurong West Secondary School
River Valley High School
Westwood Secondary School
Yuan Ching Secondary School
Yuhua Secondary School

DSP (NPCC) Lam Seng Tat

 
 

Area 18


Bukit Batok Secondary School
Bukit View Secondary School
Commonwealth Secondary School
Fuhua Secondary School
Hong Kah Secondary School
Hua Yi Secondary School
Jurongville Secondary School
Shuqun Secondary School

DSP (NPCC) Ong Gim Siong, Dennis

 
 

Area 19


Assumption English School
Dunearn Secondary School
Fajar Secondary School
Greenridge Secondary
Hillgrove Secondary School
Swiss Cottage Secondary School
Yusof Ishak Secondary School

A/DSP (NPCC) Shamsul Bin Idris

 
 

Area 20


Bukit Panjang Government High School
Chua Chu Kang Secondary School
Kranji Secondary School
Regent Secondary School
Teck Whye Secondary School
Unity Secondary School
West Spring Secondary School
Zhenghua Secondary School